Zlato sa začína nafukovať (Alebo ako vyzerá trh s aktívami 8.2020)

Úvod

Chceli ste vedieť, čo môže spôsobiť pandémia Covid 19 na finančných trhoch? Úprimne, ak poviem, že som to vedel, budem klamať. V marci a apríli som napísal niekoľko článkov o tejto problematike a zdá sa, že som sa v budúcich predikciách celkom trafil, no niektoré veci určite prekvapili aj mňa.

Najprv sa skúsme pozrieť na to, čo spôsobilo aktuálny stav. Toto našťastie vedia ekonómovia celkom dobre, no škoda, že s tou budúcnosťou to nie je podobné.

Po tom, ako naplno udrel Covid 19 na finančné trhy, prišla bezprecedentná reakcia FED-u (zrejme tlačená administratívou Donalda Trumpa) na zastavenie pádu cien amerických akcií (jednalo sa o nárazový pokles o 30 až 40%). FED nasypal za prvý mesiac toľko dolárov na trh ako za celú hypokrízu 2008-2009 dokopy a pokračuje s injekciami v podobnej kvantite do dnes. Ono sa to javí, že to funguje. Cash flow firiem sa stabilizoval a prestali prepúšťať zamestnancov. No vedľajší efekt týchto natlačených bilión dolárov bol, že akcie amerických firiem v indexe S&P 500 sa vrátili späť na ceny pred koronou, alebo v prípade Nasdaq 100 prerazili dokonca historické maximá. Úprimne, ak sa pozrieme na čísla ziskov týchto spoločností a porovnáme ich s minulým rokom, tak je to nezmysel, keďže zisky klesli v priemere o viac než 30%.

Aktuálny stav

Na Amerických akciách sa vytvorila bublina. Môžeme to vidieť, keď si porovnáme ceny indexov rozvíjajúcich sa trhov, kde nemali možnosť firmy dostať zadarmo doláre ako v U.S.A. 

Jej ďalší osud môže mať dve rozuzlenia. Buď nastane ďalší prudký pokles cien akcií a tým sa tento disbalans vyrovná alebo začnú akciové indexy stagnovať, až kým ich čiastočne nedobehnú reálne zisky dotknutých spoločností, ktoré sú v týchto indexoch obsiahnuté. Či už to bude tak alebo onak, z toho vyplýva, že nakupovať Americké akcie teraz nie je veľmi dobrý nápad. A to nehovorím o šialenstve, ktoré sa rozpútalo okolo firiem Tesla a Nikola. K nákupu ich akcií by som sa dnes nepribližoval ani s 3 metrovou teleskopickou tyčou. Nič proti Tesla a jej biznisu, no cena za akciu je teraz absolútne mimo reálne hodnoty.

Ako vravel Ben Graham: „Nikdy nekupuj aktíva po ich prudkom náraste a nikdy nepredávaj aktíva po ich prudkom poklese. Pretože čím je cenný papier drahší, tým sa zvyšuje šanca toho, že sa cena obráti a naopak.

Zlato a jeho historický rekond

Veľkí investori si teraz uvedomujú, že nákup amerických akcií nie je dobrý nápad. Preto zisky odpredali. Alebo pozície držia. Jednoducho nevedia, kam svoje peniaze preinvestovať. Ázia je príliš nestabilná, Európa nie je flexibilná, štátne dlhopisy majú výnos blížiaci sa k nule, takže jediné, čo dáva zmysel, sú komodity a crypto.

A čuduj sa svetu, práve komodity a crypto tento mesiac výrazne posilnili svoju hodnotu. Nie preto, že zlato, striebro, bitcoin alebo ethereum je uchovávateľ hodnoty, ale preto, že nič perspektívnejšie tam teraz jednoducho nie je. 

To ale reálne spôsobuje vznik dalších bublín na týchto aktívach. Zlato prerazilo historické maximum a dnes 27.7.2020 stojí jedna trójska unca cez 1930 USD. Ak sa pozrieme na posledný vrchol ceny zlata z roku 2012 a pripočítame infláciu, mala by cena vystúpať na úroveň 2200 až 2300 USD. Netreba ale zabúdať na to, že cena cez 1800 USD za uncu v roku 2012 bola v bubline a následne začala padať a zastavila sa až v roku 2016 na cene cca.1100 USD.  

Cena zlata vs. Cena S&P 500

Pokiaľ teda nastane spominaný pokles na akciovom trhu na normálne hodnoty, veľmi rýchlo investori presunú svoje peniaze naspäť do akcií, čo spôsobí spľasnutie Zlatej bubliny a zoberie zo sebou zrejme aj krypto. Čo sa týka striebra, jeho súčasná cena aj po prudkom náraste, je stále výrazne pod historickým maximom a keďže to nie je alternatívne platidlo ako zlato, ale kov hlavne používaný v priemysle, jeho cena môže naďalej stúpať. Potom tu máme napríklad Palladium, ktoré bude ťahať hore rozvíjanie elektromobility a dlhodobo ma veľkú perspektívu.

Moja rada

  1. Začal by som tým, že by som prestal dočasne s nákupom zlata. Ak sa cena dostane k 2100 USD, časť zlata by som predal. A zase by som začal z nákupom až sa cena zlata vráti pod 1700 USD. Tí, ktorí ste ma počúvali minulý rok a kúpili ste zlato, budete mať teraz príjemné starosti.
  2. Vytvoril by som si zásobu hotovosti (ak ju ešte nemáte) a počkal by som si na prípadný výplach amerických akcií
  3. Pokiaľ chcete teraz niečo málo nakupovať, viete využiť pokles v špecifických sektoroch, ktoré najviac utrpeli pri odstávkach spôsobených Covid 19 na lacný nákup, ako napríklad obchodné centrá, aerolinky, alebo ropné spoločnosti.
  4. Alebo môžete vsadiť na rozvoj aktuálnych trendov ako je elektromobilita, motory na vodík alebo cannabis industry.

Pokiaľ vás moje úvahy a možné príležitosti na nákup zaujali, rád ich s vami preberiem konkrétne, či už na káve, alebo obede 😉

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *