FONDY – KAM (NE)INVESTOVAŤ

Investujete do fondov? Ak je Vaša odpoveď áno (väčšina z vás investujete a možno o tom ani neviete) či už je to skrz pravidelné sporenie do Amundi (predtým Pioneer Rytmus), sporiacej poistky, EIC, Conseq, bankových produktov, Finaxu, E&S a ich pokračovateľoch, alebo najčastejšie cez druhý a tretí dôchodkový pilier je to super.
Urobili ste prvý krok k finančnej nezávislosti a máte veľkú šancu že dlhodobo zarobíte. Musím síce povedať, že hlavne u cesty sporiacej poistky sú poplatky extrémne vysoké, no ale aj tam by ste mali dostať na konci sporenia viac ako ste do toho vložili.
Toto je však len prvý krok. Tak ako sa ľudia kedysi rozhodli, že prestanú používať ľudové liečiteľstvo a šamanov a začnú chodiť lekárovi.
Ďalšou logickou otázkou ktorá nasleduje (mala by nasledovať). Keď už idem investovať tak ktorá možnosť je pre mňa najlepšia?

Nebudem vám sľubovať kde zarobíte najviac, pretože nepoznám budúcnosť (škoda), to podľa čoho klientom radím je skôr o zvýšení pravdepodobnosti ktorá je historicky podložená.
Ak to úplne zjednoduším na základné fakty, máme na trhu dva typy fondov. Pre ilustráciu celkový počet fondov do ktorých môžete investovať je cez 10 000.

ROZDELENIE FONDOV

1. Aktívne riadené
2. Pasívne riadené – indexové alebo tiež ETF.

1. Aktívne fondy riadia ľudia (portfólio manažéri) ktorí chcú poraziť akciový trh (index ako napríklad S&P 500, Nasdaq, DowJones, Eurostoxx atď) tým že nakúpia a predajú „včas“ práve také akciové tituly, aby urobili väčší zisk ako urobí trh. A za to sú platení.

2. Pasívne Indexové alebo ETF fondy len prosto kopírujú indexové portfólia algoritmami, takže aj ich výnosy sú približne totožne z výnosom trhu.

POPLATKY

Základný rozdiel pre klientov sú poplatky, ktoré sú logicky väčšie u aktívne riadených fondov, pretože tí ľudia musia byť nejako zaplatení.
Ten rozdiel je ale až približne 16-násobný (2-3% u aktívne riadených a 0,1 až 0,3% u pasívne)
To znamená že ak dva takéto fondy urobia za rok zisk 10% z aktívne riadeného klient dostane zisk 7% a s pasívneho 9,8%, alebo prípadne ak nastane strata -10% (recesia, kríza) tak bude u aktívneho -13% a u pasívneho -10,2%.
To by bolo akceptovateľné ak aktívne riadené fondy skutočne svojim ziskom budú trh (index) pravidelne a dlhodobo porážať aby sa vykompenzovali zvýšené poplatky.

REALITA SVET

V skutočnosti hovorí štatistika (dopredu sa ospravedlňujem ak nebude úplne aktuálna) že aktívne riadené fondy ktoré výnosom porážajú dlhodobo trh (indexy) je menej než 20%.
No napriek tomu zrejme historicky (koncept pasívne riadených fondov je relatívne nový) je stále väčšina peňazí globálne v aktívnych fondoch.

REALITA NA SLOVENSKU

Na Slovensko je to viac než 70% všetkých peňazí vo fondoch ktoré sú investované do aktívne riadených fondov.
Konkrétne ak sporíte do bankových fondov, sporiacej poistky, Amundi, alebo pokračovateľov E&S vaša šanca že všetky fondy sú aktívne riadené sa blíži k 100%.
U druhého piliera, Consequ a EIC ktorí ponúkajú obe možnosti to záleží od toho kto vám portfólio skladal, no podľa toho čo vidím na trhu a čo som kedysi radil aj ja klientom keď som začínal, tak je to tiež výrazne v prospech aktívnych fondov.
Nehovorím že aktívne riadené fondy sú zlé, to ani omylom. No je dobré to urobiť tak aby ste mali ako aj aktívne tak aj pasívne fondy.

ZÁVER

Skúsme si položiť otázku. Aká je šanca že práve my tu na malom svetovo bezvýznamnom Slovensku z nízkou finančnou gramotnosťou obyvateľov, teraz sporíme práve do tých aktívne riadených fondov ktoré porážajú indexy?

A nebolo by fajn svoje portfólio trochu upraviť a dať si tam aj pár pasívne riadených fondov?

Odpoveď nechám na Vás.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *