Kedy nakupovať akcie (ako dlho to bude ešte klesať).

V dnešných dobách veľkých poklesov cien aktív (výnimku tvorí zlato) sa nám teraz (a v najbližších mesiacoch) naskytla unikátna príležitosť nakupovať zdravé a ziskové firmy zo zľavou. A to nielen že podstatne znižuje pravdepodobnosť že prerábame, no dáva nám reálnu možnosť nadštandardne zarobiť, keď sa atmosféra na trhu otočí. A ona sa otočí to vám viem sľúbiť.
Teraz ide o to ako to načasovať, kedy je najlepšie nakúpiť aby sme zarobili najviac. Pravdepodobnosť že to trafíte presne je na jeden šup (mesiac), je veľmi malá. Na to by ste potrebovali mať funkčnú kryštálovú guľu, alebo stroj času.
Môžeme sa ale do toho trafiť približne tak, že svoj vklad rozdelíme na časti a každý mesiac nakúpime časť (rozdelíme riziko).
Čo vieme veľmi dobre odhadnúť je koľko tento pokles môže trvať (medvedí trh). Takéto poklesy sa skracujú, čím je kríza bližšia súčasnosti. Asi je to tým, že svet sa neustále zrýchľuje a aj trhy rýchlejšie reagujú na zmeny ako v minulosti.
Posledný podobne prudký pokles začal v roku 2008, trval približne rok a následne sa cena odrazila a v roku 2010 sa vrátil na hodnoty pred krízou (Ak ste mali nakúpený kvalitný fond, alebo index). Predpokladám že tento pokles čo teraz zažívame nebude trvať tak dlho a to aj preto, že nie je teraz problém taký závažný ako bol v roku 2008.

Moje odporúčanie
Ak ste ešte nenakupovali, tak teraz je za posledných 12 rokov najlepší čas začať!
Ak už nakupujete, teraz by ste mali zvýšiť svoj pravidelný vklad.
Svoj budget rozdeľme na 4 až 6 častí a nakupujme mesačne 4 až 6 krát. Takouto stratégiou by sme to dno mali trafiť. Nebudem prekvapený ak v roku 2022 budeme počítať zisky cez 50%.

Ak chcete vedieť čo nakupovať, aby ste túto šancu využili optimálne, budem rád keď mi napíšete ;).

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *