3 dôvody, prečo stúpajú ceny nehnuteľností a návod ako ochrániť svoje peniaze

Mame tu dobu Koronavírusovú. Väčšina predpovedí odhadu cien nehnuteľností v SR čo som počul, bola úvaha toho, že na základe pandémie budú ceny stagnovať, alebo dokonca klesať, čo znelo logicky. Opak je však pravdou a ceny si stúpaju veselo ďalej ako po minulé roky.

V rámci celého slovenska cena bytov stúpla od 1.2020 o 6%. No otázkou je, prečo a hlavne „Čo to pre nás môže znamenať do budúcna“.

Keď sa na to pozrieme cez optiku zdravého rozumu, zvyšovanie cien nehnuteľností (tj. väčší dopyt) dejúci sa v ekonomike, ktorá je v kríze (z dôsledku vládnych opatrení a strachu obyvateľstva) mi príde jemne povedané divné až nezmyselné. Poďme si teda povedať najpravdepodobnejšie dôvody prečo napriek ekonomickej situácií sa udržuje rast cien z minulých rokov. Pokiaľ Vás napadnú ďalšie dôvody, alebo okolnosti prispievajúce k tomuto trendu, budem rád ak mi ich napíšete do komentára. 

1.  Strach z budúcnosti

Paradoxne to, že sa ľudia viac boja aspoň u nás znamená, že tý čo nato majú, kupujú byty, domy a pozemky viac ako predtým, pretože to je aktívum v ktorom vidia istotu. Druhá skupina ktorej vypadol príjem z dôvodu Covidu sice prestala kupovať, no zdá sa, že prvá skupina ich adekvátne nahradila.

2. Čoskoro nastane hyperinflácia

Počul som tiež nedávno úvahu, že z dôvodu obrovského objemu tlačenia peňazí Europskou centrálnou bankou, nastane hyperinflácia a preto treba kupovať nehnuteľnosti aby boli naše peniaze chránené.

Takáto úvaha nedáva v najbližšom čase logiku, pretože inflácia nieje definovaná počtom existujúcich peňazí v  systéme, ale zvýšenou spotrebou obyvateľstva. Tá nastáva vtedy ak a) majú ľudia viacej peňazí na míňanie, alebo b) ľudia majú pociť, že sa im bude dariť a ich životná úroveň bude stúpať, takže si zvýšené výdavky na spotrebu môžu dovoliť. 

Súčastná situácia je taká, že sa nedeje jedno, pretože peniaze ktoré vytvorila Europska centrálna banka neprešli k obyvateľstvu, ale zostali buď v bankách alebo firmách. S tohoto dôsledku je momentálne v EU deflácia a to sa výrazne nezmení pokiaľ peniaze ECB neprejdu k obyvateľstvu.

3. Znížená ponuka nových nehnuteľností 

Covid 19 okrem zatvárania prevádzok spôsobil aj odstávku developerských projektov na nové bývanie, čo spolu s tým, že ľudia čo majú teraz finančné problémy požiadali o odklad hypotekárnych splátok (zatiaľ nemusia predávať) celkovo znižuje ponuku nehnuteľností na predaj. 

Faktom je, že nehnuteľnosti boli a sú jednoznačne najobľúbenejšie aktívum Slovákov. Sú pre nás ako zlaté tehly pre Nemcov. No ako každé aktívum aj nehnuteľnosti majú svoje zlé stránky. napríklad to že na rozdiel od zlata nejdu tak jednoducho zmeniť na hotovosť v cene ktorú chcete…

Čo sa ale stane, keď začnú mať ľudia problémy splácať svoje záväzky… 

Nie je reálne, že by sa odklady splátok hypoték predlžovali, alebo opakovali.
Ľudia čo ich využili si buď spočítali, že sa im oplatí ušetrené splátky investovať niekam inam, alebo vyslovene potrebovali toto záchranné koleso, kedže ich príjmy  čiastočne, alebo uplne vypadli. Z prihliadnutím aj k tomu, že tu máme teraz druhú vlnu vládnych opatrení, bude musieť táto skupina v decembri po skončení odkladov prehodnotiť svoje finančné možností a svoje bývanie. To bude mať za následok nárast ponuky nehnuteľností na predaj, čo spôsobí logicky pokles cien a ľudia čo kúpili v tomto roku nehnuteľnosť si budú musieť pár rokov počkať aby ich investícia sa dostala do plusu.
 

Z pohľadu dlhodobého vývoja  to ale pre ľudí ktorí kupujú nehnuteľnosť ako investíciu dáva zmyseľ, pretože investícia do nehnuteľností je určite lepšia varianta ako nechávať svoje úspory na bežnom účte, sporiacom účte, v stavebnom sporení, alebo na termínovanom vklade a časom za 5 a viac rokov budú určite v zisku. 

Sú tu ale aj iné aktíva ktoré lepšie ochránia klientom ich peniaze a hlavne v prípade akýchkoľvek okolností ich vedia veľmi rýchlo premeniť späť na hotovosť. 

O čo ide?

Bavme sa o tom ako bude vyzerať svet a ľudské návyky po tom ako sa po pandémí vráti svet do normálu. Asi to bude trochu iný normál ako sme boli zvyknutý, no príde to. Máte pocit, že ľudia stále nebudú lietať, že nebudú chodiť na dovolenky, a všetky obchodné centrá sa zavrú a zbúrajú? 

Čo keby som vám povedal, že máte dnes možnosť stať sa spolumajiteľom všetkých amerických aerolínií, firiem ktoré sa zaoberajú cestovným ruchom, alebo môžete kúpiť ďalšie sektory ktoré najviac postihla tato pandémia?

Teraz je ich cena polovičná až štvrtinová v porovnaní s tým koľko stáli v januári a vy ich máte možnosť teraz kúpiť. Bude vám na to na začiatok stačiť pár desiatok Eur a potom stačí už len počkať na chvíľu keď sa vráti svet do normálu a nezarobíte 6% ročne ako na nehnuteľnostiach, ale desiatky až stovky %.

Áno určite sa stane, že pár takýchto firiem zanikne, toto riešenie vám však umožňuje nakúpiť pomocou indexových fondov všetky veľké firmy v týchto sektoroch, takže by sa fakt muselo úplne prestať lietať alebo nakupovať v obchodných centrách aby to bol problém…

Takže na záver chcem povedať, že pokiaľ sa rozhodujete čo spravíte s voľnými peniazmi majte na pamäti, že sú tu aj iné a lepšie možnosti ako kupovať nehnuteľnosť a tým nielen ochrániť svoje peniaze, ale aj nadštandartne zarobiť na príležitostiach ktoré nám COVID 19 priniesol. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *