Predpoveď vývoja na trhoch na najbližšie roky. (čo urobí FED a ECB) 

Ahojte

Dnes v noci som nemohol spať, pretože môj mozog stále šrotovať ako keby potrebovať všetky nahromadené informácie dať do súvislostí.
Rozhodol som sa teda otvoriť poznámky a tieto myšlienky spísať.

Verím, že ak článok dočítate dokonca, tak vám budú moje úvahy dávať zmysel a priblížia situáciu v ekonomike dnes a kam to asi tak môže ďalej smerovať.

Myslím si, že dve najdôležitejšie premenné tejto rovnice ktorá by nám mala ukázať kam to bude všetko smerovať je pandemia Covid 19, a jej dôsledky a Intervencie Americkej a Európskej centrálnej banky (Ďalej len FED a ECB) ktoré začali, respektíve sa zintenzívnili vypuknutím tejto nákazy .
To či príde druhá alebo aj dalšie vlny nákazy COVID 19, alebo 20 fakt netuším a niesom si istý či vôbec niekto má o tom na svete poňatia.
To čo ale si trúfam predikovať je ako (ne) intervencie FEDu a ECB budú ďalej smerovať ekonomiku.

Momentálna situácia na trhoch a to čo k nej viedlo.
(ak si myslíte že viete ako sme sa sem dostali, kľudne tento odstavec preskočte)
Ako iste viete vo februári sa dostala do celosvetového povedomia téma pandemie Covid 19, najprv to spôsobilo pokles akciových indexov v Číne, Kórei a ostatných ekonomik ďalekého východu a zhruba v tom istom čase sa nezhodlo Rusko a OPEC na objeme tažby ropy.
Následne táto panika na akciových trhoch a aj nákaza samotná sa presunula do zvyšku sveta.
Ceny všetkých akciových indexov v priebehu marca a apríla padli o 30 až 40% a reštriktívne opatrenia na zabránenie šírenia vírusu v podstate zmrazili globálnu ekonomiku. Prudké zníženie spotreby palív spojené z nadprodukciou ropy spôsobilo pád cien ropy a zemného plynu. Dokonca americká ropa WTI z dôvodu nedostatku skladovacích kapacít išla bezprecedentne cenou do mínusu.
Taktiež z dôvodu odstávky výroby sa prudko znížila cena priemyselných kovov (Striebro, Platina, Palladium, Rhodium).
Najviac čo sa týka akcií utrpeli sektory cestovného ruchu, voľného času, leteckej dopravy a kamenných obchodov.
Z dôvodu týchto udalostí a s poučenia toho ako centrálne banky zaspali pri poslednej kríze v 2008 začal FED a čiastočne aj ECB okamžite konať a celkový objem peňazí ktorým stabilizovali trh v rokoch 2008 až 2009 teraz nasypali do systému za 2 týždne. A tento objem cca v rovnakých množstvách stále prúdi do systému. Robia to tak, že za peniaze ktoré si vytlačili (vyrobili elektronicky) nakupujú na trhu štátne aj firemné dlhopisy a tým dostávajú tieto peniaze k firmám a trh ako taký (tiež tento proces poznáme pod pojmom kvantitatívne uvoľňovanie).
Tento bezpredentný objem nových peňazí spôsobil rýchli odraz cien Amerických indexov (S&P 500, DJI, Nasdaq) približne na februárové hodnoty.
To by bola v celku pozitívna správa, no treba si uvedomiť, že realne tržby a hodnota spoločností ktoré sú obsiahnuté v týchto indexoch medziročné klesli o 6 a viac %. Takže vznikla bublina medzi cenou akcií a ich reálnou hodnotou.

Čo môžeme očakávať v budúcnosti.

Keď som rozmýšľal nad budúcim vývojom, napadli ma 3 základné scenáre ako to môže prebiehať v závislosti na tom čo FED a ECB budú robiť. Pokiaľ vás napadnú ďalšie možné scenáre, budem rád ak mi ich k článku napíšete. Rád sa obohatím o úvahy, myšlienky a súvislosti ktoré ma nenapadli.

Scenár 1: FED a ECB narazovo odstrihnú nákupy aktív
Scenár 2: FED a ECB pomali ustália a postupne budú redukovať tieto nákupy a nakoniec trh nechajú trhom.
Scenár 3: FED a ECB budú chcieť zachovať stabilný rast za každú cenu a tak budú musieť objem nákupov aktív zvyšovať donekonečna.

Čo spôsobia tieto scenáre s trhom a ekonomikou:

1. FED a ECB narazovo odstrihnú nákupy aktív
– Ceny amerických a europskych akcií prudko klesnú a vyrovnajú nesúlad medzi cenou akcií a ich reálnou hodnotou. Celý trh sa vyčistí o zombie spoločnosti ktoré nebyť týchto nákupom už by dávno zanikli.
To spôsobí ďalší predaj akcií U.S a EU spoločnosti a ich ďalší pokles na cene. Peniaze klientov sa presunú do Akcií rozvíjajúcich sa trhov a Zlata, čo týmto aktívam pridá na cene.
– Inflácia z dôvodu recesie krátkodobo klesne k nule alebo až do mínusu, a potom sa vráti na uroven okolo 3% p.a.

2. FED a ECB pomaly začnú zatvárať kohútiky

– Ceny amerických a europskych akcii budú dlhodobo prešľapovať na mieste, kým sa ich reálna hodnota (zvýšenie ziskov a tržieb) nezačne približovať ich cene na burze.
Ceny akcií rozvíjajúcich sa trhov a zlata sa vplyvom zvýšeného dopytu (U.S. a EU akcie nebudú zarábať) stúpnu na cene.
– Inflácia sa ustáli niekde medzi 1 až 2% p.a.

3. FED a ECB budú nakupovať donekonečna
– Ceny U.S. a EU akcií budú stabilne rásť a budú sa stále viac vzďalovať svojim realnym hodnotám. Keďže táto podpora FEDu a ECB prebieha celoplošne, tak rozdiely zhodnotenia akcií dobrých a zlých spoločnosti sa budú strácať.
Akcie rozvíjajúcich sa trhov budú zaostávať a cena zlata bude stagnovať alebo klesať.
– Po čase keď si ľudia zvyknú na tento nový normál, výrazné sa zvýši inflácia na 6 a viac % z dôvodu prudkého nárastu spotreby, keďže úvery budú extrémne lacné a dostupné.
Otázka je či to môže ísť takto donekonečna… teoreticky to možné je, aj keď niečo mi vraví, že nič nemôže ísť do nekonečna.

Ja osobne som za scenár číslo 1, ale myslím že najpravdepodobnejší je scenár číslo 2.

 
Čo myslíte vy? 
 
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
TOMÁŠ KOLLÁR
finančný odborník

Napíšte mi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *